Az OÉTI táplálkozási ajánlása alapján összefoglaljuk, hogy néz ki a kiegyensúlyozott táplálkozás. Mire kell odafigyelni, mit kell kerülni, és mit nyerhetünk azzal, ha betartjuk az előírtakat?
Az OÉTI táplálkozási ajánlása néhány egyszerű alapelvre épül, amelyeket „Az egészséges táplálkozás háza” illusztrál.
A ház a gabonafélékre épül, a zöldség- és főzelékfélék és gyümölcsök alkotják az oldalfalait, a tető húsokból és húskészítményekből, valamint tejből és tejtermékekből áll. Ezekből az élelmiszercsoportokból naponta többször is ajánlott fogyasztani.
Azok a táplálékok viszont, amelyek zsiradékban és cukorban igen gazdagok, nem szerepelnek a mindennapi táplálkozás házának szerkezetében, ezért fogyasztásuk csak hetente vagy annál is ritkábban ajánlott.
A következő felsorolásból kiderül, miből hány egységet fogyasszunk, illetve hogy mi számít egy egységnek. Így rövid fejben számolással egyszerűen megvizsgálhatjuk, hogy mennyire kiegyensúlyozottak táplálkozási szokásaink.
Naponta fogyasszuk
Gabonafélék
Fogyasszunk naponta 6-11 egységnyit.
1 egység:
· 1 szelet kenyér (4 dkg),
· 1 kifli (4 dkg),
· 5 dkg (fél adag) tarhonya, galuska,
· 10 dkg (fél adag) készre főzött rizs, hántolt árpa, gabonapehely, főtt tészta,
· 5 dkg kukorica,
· 1 db palacsinta,
· 1 db kisebb pogácsa (3 dkg),
· 1 szelet pizza (4 dkg),
· 3 evőkanál müzli,
· 1 vékony szelet kalács (3 dkg).
Zöldség- és gyümölcsfélék
Az egészséges táplálkozás nélkülözhetetlen eleme a rendszeres zöldség-, főzelék- és gyümölcsfogyasztás. Együnk naponta 6-11 egységnyit!
1 egység:
· 1 db nagyobb paradicsom, zöldpaprika, sárgarépa, uborka,
· 6 db retek,
· 10 dkg főtt, párolt főzelékféle, friss saláta,
· 10 dkg készre fõzött száraz hüvelyese (bab, lencse, sárgaborsó),
· 1 db kisebb (10 dkg) burgonya,
· 1 db alma (nagyobb), körte, narancs, grapefruit, banán, őszibarack,
· 10-15 dkg egyéb friss, mirelit, párolt gyümölcs,
· 3 dkg aszalt gyümölcs,
· 2 dl teljes zöldséglé, gyümölcslé.
Tej és tejtermékek
Fogyasszunk ebből minden nap 3-4 egységet.
Részesítsük előnyben a fermentált vagy savanyított tejtermékeket (kefir, joghurt, aludttej). Ezek egy részét laktózérzékenységben szenvedők is fogyaszthatják.
1 egység:
· 1 pohár (2 dl) tej, tejes ital, joghurt, kefir, aludttej,
· 5 dkg félzsíros túró,
· 3 dkg sajt,
· 2 db ömlesztett (kocka) sajt.
Húsok, húskészítmények, halak, tojás, szója
Az OÉTI ajánlása szerint max. napi 2-3 egység az adag.
1 egység:
· 10 dkg sovány sertés, baromfi, marha, borjú (nyers súly),
· 5 dkg sovány felvágott,
· 4 dkg közepes zsírtartalmú felvágott.
Az egészséges táplálkozásban kiemelkedően fontos szerepe van a halaknak. Fehérjetartalmuk megegyezik a húsokéval (20 g/100 g körüli), zsírtartalmuk változó, eszerint csoportosíthatók zsíros és sovány halakra.
Ritkán fogyasszuk
Bizonyos élelmiszerek nem tartoznak a naponta fogyasztandó táplálékokhoz. Ezeket csak ritkán és kis mennyiségben tanácsos fogyasztani.
Zsiradékok
A túlzott zsiradékbevitel egyes betegségek kockázatát növeli. Ritkán és keveset fogyasszunk a zsírban, koleszterinben gazdag élelmiszerekből, ételekből.
Nem csak az egészségre káros zsírok léteznek! Zsiradékokra éppen úgy szükség van, mint a többi tápanyagra, hiszen a legjobb energiaforrások, másrészt zsiradékokból kapja a szervezet a nélkülözhetetlen (esszenciális) zsírsavakat, emellett a vitaminok egy részének felszívódásához is zsiradékra van szükség.
Só és sózás
A túlzott konyhasó ill.. nátrium-bevitel egyes betegségek kockázati tényezője. Csökkentsük a sóbevitelt. Különösen fontos ez a gyermekek számára, mert a gyermekkorban kialakult ízlés egész életre kihat. Használjuk ízesítésre a zöld és száraz fűszernövényeket, amelyekkel részben pótolható a sós íz hiánya.
Cukrok
A természetes forrásokból – tej, gyümölcsök, egyes zöldség- és főzelékfélék – származó cukor mennyisége elegendő az ember számára, tehát nincs szükségünk az édesítésre, ízesítésre használt hozzáadott cukrokra.
A hozzáadott cukor leggyakoribb forrásai a cukros üdítő italok, szörpök, cukrászsütemények, édességek és természetesen a cukorkák, valamint a cukor és a méz.
Az OÉTI ajánlása szerint ha törekszünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra, és emellett rendszeresen mozgunk (naponta kb. 60 percet), nagy az esélyünk arra, hogy egészségesek maradjunk, és csökkentsük a súlyos betegségek kialakulásának kockázatát is.
Nem kell tehát megtagadnunk magunktól semmit, csak ügyeljünk az értékre és a mértékre!
Forrás: http://tudatosvasarlo.hu/cikk/mit-jelent-kiegyensulyozott-taplalkozas
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése