
Szülő, nagyszülő, nagynéni és nagybácsi, keresztanyu, keresztapu egyaránt tanácstalanul áll a polcok előtt: a nagy márkák világában élve, a Mikulásfigura-piacon is a név az úr. Mindegy, hogy lila, piros, kerek vagy szögletes, egy közismert márkanévvel és valamilyen extra ajándékkal könnyen el lehet adni a silány csokiutánzatokat. A tudatos vásárlói magatartás ilyenkor abban is megnyilvánul: elég erősek tudunk-e maradni ahhoz, hogy egészséges édességpakkot veszünk-e.
A termékek minőségét elsősorban a gyártó cég, illetve a termékek beltartalmi
értéke határozza meg, így fontos, hogy vásárlás előtt leellenőrizzük az
összetevőket. A közhiedelemmel ellentétben nagyon jó hazai édességeket lehet vásárolni, csak
sajnos ezekből kevés kerül fel a multicégek polcaira.
![]() |
Forrás: http://sporolok.blog.hu/ |
Édesanyaként én inkább saját magam állítom össze a csomagot. Így nem csak pénzt spórolok meg, hanem változatosabbá egyénre szabottabbá teszem gyermekeim számára a piros celofántasak tartamát.
Mint dietetikus ilyenkor megengedhetőnek tartom, hogy egy csokimikulás bekerüljön a csomagba a virgács mellé. Természetesen kedvezhetünk a gyermeknek a kedvenc édességeiből alkotott kis kóstoló is, mellettük feltétlenül legyen dió, mogyoró, mandula, alma vagy más gyümölcs is. A megszokott mandarint, narancsot más trópusi terményekkel is helyettesíthetjük vagy társíthatjuk: a papaja, a kiwi, a mangó jó választás. Csokoládé és cukorka helyett remek alternatíva lehet a tejszelet, a müzliszelet vagy a túrórudi.
Számomra a hagyományos csomagban: elmaradhatatlan a dió, mandula, mogyoró, kisebb csoki mikulás, alma ( esetleg mosolygósra tűzdelve szegfűszeggel és egy kis fahéj hajjal,ami illatossá teszi a csomagot), szaloncukor és kisebb ajándék.
![]() |
Forrás: http://www.beresalexandra.hu/ |
Természetesen az ünnepekhez kapcsolódó édességfogyasztás káros hatásait nem szabad félvállról venni. A túlzott cukor fogyasztás, nem csak a fogazatra veszélyes. Az emberi szervezet számára éppen elég napi mennyiség az, amit édesítésre használunk. A többi felesleges kalóriabevitel, amit a szervezet elraktároz. Ennek és a kevés mozgás következményeként a magyar gyerekek tíz százaléka legkésőbb középiskolás korára túlsúlyossá válik. Az elhízás komoly lelki és egészségügyi problémákhoz vezethet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése